Search Finesse Web Site

 

Softball Journey - Help for Parents

Amanda Chidester
US National Team

Finesse & Michigan Alumni

Who's Online

We have 101 guests and no members online

2017 16u Coberley

2017 16u coberley banner

ROSTER
JERSEY # NAME COLLEGE COMMITTED GRAD YEAR
4 Skylar Coberley Central Michigan University 2019
2 Katie Parker   2020
10 Haley Gagnon   2019
14 Tessa Nuss Binghamton University 2019
16 Lucy Cronin   2020
22 Kylee Nash   2020
23 Karalyn Eldridge   2020
7 Raechel Carroll Wayne State University  2018
11 Emma Cerroni   2019
3 Rebecca Cottrell   2019
5 Camille Gray   2019
12 Allysa Lake   2019
30 Mara Sczecienski   2019
       

 

COACHES
Head Coach Jeremy Coberley
Assistant Coach Herb Nash
Assistant Coach Glenn Nuss
Assistant Coach  

 

TOURNAMENT SCHEDULE
FALL SCHEDULE    
Date Tournament/Practice Details Results
Sept. 10-11   Laser Green Midwest Fall Invite

Columbus, OH

All Games at Pickerington Central HS

**Sat 10:30am Field 2 vs. Ohio Hawks Gold 16U**

**Sat 2:00pm Field 1 vs. Louisville Sluggers ‘00**

**Sat 5:00pm Field 1 vs. Ohio Ice Grey**

**Sun 9:00am Field2 vs. OFC Heat Orange ‘00**

**Sun 12:00pm Field 1 vs. Ohio Laser Green**

 
Sept 18 
Scrimmage
Total Sports - Wixom, MI 
 
Sept25 
3 Game Friendly
Total Sports - Wixom, MI 
 
 Oct 1-2
PGF King of the Hill
Crowne Point, IN 
 
Oct 21-23 
Super Stars Showcase
Ft. Lauderdale, FL 
 
 Nov 4-6
So. Force Fall Showcase
Watkinsville, GA 
 
     
 

 

 
     
SUMMER SCHEDULE    
Date Tournament Details Results
June 16-18
North Ridgeville, OH
 
All Games at Shady Ln Complex
Shady Lane Complex
37077 Shady Ln
North Ridgeville, OH 44039
 
** Fri 11:00am Field 1 vs. Ohio Wolfpack Fogle
** Fri 12:30pm Field 1 or 2 vs. TBD
** Bracket play starts Friday afternoon

 

June 25 - 
July 2
Westminster, CO
** Sun 10:30am at Olympic 1 vs. Smittys Terminators
** Sun 1:30pm at Olympic 2 vs. Corona Angles
** Mon 9:00am at Highline 5 vs. San Diego Renegades Pearstein
** Mon 10:30am at Highline 5 vs. NJ Pride
** Tues 8:00am at Tepper 4 vs. Nevada Dirt Dawgs
** Tues 10:00am at Tepper 3 vs. Cal Nuggets Gold
** Wed – Off Day
** Thurs 8:00am at Youth Memorial 2 vs. Colorado Stars – Beavers
** Thurs 10:00am at Youth Memorial 1 or 2 vs. TBD
** Fri – Sun TBD
 
Olympic Park
15501 E Yale Ave
Aurora, CO 80010

Highline Park
12250 E 2nd Ave
Aurora, CO 80010

Tepper Ball Park
5900 W 73rd Ave
Westminster, CO 80003
 
Youth Memorial Sports Complex
7619 Alkire St
Arvada, CO 80002
 
July 7-9
Stingray Premier
Columbus, OH
 
All Games at Fred Beekman Park
Fred Beekman Park
2200 Carmack Rd
Columbus, OH 43210

** Fri 8:00am Field 1 vs. Cincy Doom Barnes
** Fri 11:00am Field 6 vs. OFC Heat Orange
** Sat 8:00am Field 4 vs. Kane County Xplosion
** Sat 11:00am Field 6 vs. Indy Dreams
** Sat & Sun Bracket – TBD
 
 July 13-16
Atlanta Legacy
Atlanta, GA
 
 
July 31 -
August 6
ASA/USA Nationals
Normal, IL
 
 

 

 

 

 

?

Copyright © 2017 - Finesse Fastpitch Softball - All Rights Reserved
All Registered Trademarks ® & TM are the Property of their Respective Owners
Site Designed & Maintained by:  Cruthers Enterprises